Над 600 български първокурсници, приети да учат от тази есен във Великобритания, получиха днес ценни указания и пакети с документи за регистрация, настаняване и кредитиране на образованието си на Острова. Учебната година там се открива между 15 септември и 7 октомври, докогато първокурсниците трябва да са свършили основни технически неща, за да започнат обучението си.
Срещата за ориентация се организира от международния проект "Световно образование", с който традиционно пътуват над 50% от студентите ни в Обединеното кралство. Тя дава възможност бъдещите колеги от един университет да се запознаят още преди да отпътуват от България.
Българи ще се обучават в над 100 британски университети, като най-предпочитаните са Ковънтри (Coventry University), за където всяка година отпътуват над 80 българи. Запазва се тенденцията за предпочитания към университети като Гринуич, Уестминстър (University of Westminster) и разположения на брега на океана и предпочитан от българи - Портсмут (University of Portsmouth).
Най-предпочитаната специалност от българите във Великобритания е компютърни науки, следвани от бизнес и икономика, изкуства, дизайн, инженерни специалности, медии и архитектура. Повишава се интересът към дигиталните медии и маркетинг. Сред интересните, но нетрадиционни специалности са спортен мениджмънт, глобална сигурност и борба с тероризма, зоология, филмови и телевизионни специални ефекти, автомобилостроене.
Очакванията са тази година общият брой български първокурсници да е около 1200, съобщават консултантите на „Интеграл Образователни програми“, координатор на проекта „Световно образование“ в България.
Интересът към образованието в Англия остава силен предвид предстоящия реален Brexit, който влиза в сила след май 2019 г. Причината е фактът, че Великобритания реши да запази условията за кандидатстване и кредитирането на обучението за кандидати от страни-членки на ЕС. Британското правителство потвърди прием и за предстоящата академична 2019-2020, когато на практика приетите студенти ще се обучават в условията на реален Брекзит, но при сегашните условия. Решението активизира българските кандидати и първите ранни кандидатури са вече факт, коментират от „Интеграл“. В офисите на "Световно образование" в страната вече са записани първите 30 кандидати. Крайният срок за записване е 15 януари 2019 г.
Сред бъдещите кандидати са и такива, които са отлагали обучението си на Острова, но са решили да се възползват от запазеното кредитиране на пълния курс на обучение. През последните 5 години документи за обучение във Великобритания подават над 2000 българи, от които между 1200 и 1500 са с успешен прием. От влизането си в ЕС до сега България е в Топ 10 на европейските страни с най-голям брой чуждестранни студенти на Острова, с което изпреварваме страни с голямо население като Румъния и се нарежда заедно с Германия, Испания и Италия.
Поради засиления интерес към елитните Oксфорд и Кеймбридж, за които срокът за записване е кратък – до 15 октомври 2018 г. за следващата академична година, по проект "Световно образование" се организира нов специализиран Oxbridge курс, чиято цел е да запознае кандидатите със спецификата на обучението тук и да им помогне да преценят реално силите си за прием. Курсистите се запознават с разликите между специалностите в двата университета, изискванията, сроковете и възможностите за прием. Курсът предоставя полезна информация и за подготовката на документите и личния календар на кандидата за успешен прием.