Завършването на гимназия е свързано с много емоционални и радостни моменти, но и е съпроводено с колебания в учениците за следващия етап в техния образователен път. Въпросът „Какво да уча след 12 клас?“ може би носи най-много несигурност, тъй като в днешни дни университетите предлагат стотици програми, а изборът на най-правилната е особено труден без помощта на специализирани инструменти и ценните насоки на професионален консултант.
Защо е важно кариерното ориентиране?
Човек прекарва повече от 1/3 от живота си в работа, а в същото време едва 30% от нас харесват това, с което се занимават. Правилният избор на професионална сфера и академична специалност още в училище ще ви помогне да стартирате кариера, която отговаря на вашата личност и способности, ще ви удовлетворение. Статистиката показва, че много хора разбират, че са взели грешно решение чак след като завършат университет, но преквалификацията означава допълнителна инвестиция на време и ресурси. С помощта на кариерни тестове, курсове и консултанти, подобни ситуации могат да се избегнат лесно.
Как да изберете правилната специалност?
Независимо дали вече сте се насочили към конкретна специалност, колебаете се между няколко или още изобщо не знаете какво искате да учите, специализираните тестове и курсове ще ви посочат професионалните направления, които отговарят най-добре на вашите интереси и таланти. Най-голямото им предимство е, че резултатите са напълно обективни, а благодарение на инструменти като Кариерен навигатор, имате възможност да направите информиран избор и да изградите своя индивидуален план със стъпките, които трябва да извървите – от подготовката до успешния прием.
Как да се подготвите за избраната програма?
Подготовката за кандидатстване в чужбина често зависи от специалността, която сте избрали, нo oбщото за всички университети с програми на английски език е, че изискват сертификат от международно признати изпити като IELTS. Оптимален резултат може да си гарантирате с подготвителен курс, с който ще проверите знанията си и ще натрупате практически умения и изпитни стратегии.
Също така, някои специалности изискват допълнителна подготовка по даден предмет. Кандидатите по медицина, например, трябва да имат добри познания по биология и химия, а за инженерните програми често се изисква разбиране на принципите на математиката и физиката. Ето защо е важно, след като изберете академично направление, да проучите какво се изучава и какви са условията за прием. Бъдещите студенти в програмите в сферата на изкуството, дизайна и архитектурата, например, е необходимо да представят творческо портфолио при подаването на документи. Изграждането му обикновено отнема години, ето защо препоръчваме да се премине през курс, в рамките на който да получите насоки за различни техники и практики при подредбата, избора на творби, оформлението.
Как ви помага образователният консултант?
Със своя опит и експертиза, нашите образователни консултанти ще ви насочат към точните методи, с които да достигнете до подходящите програми, университетите, които ги предлагат и дестинациите, които отговарят на вашите предпочитания. Съдействието им също ви дава спокойствието и сигурността, че всички стъпки от процеса по подготовка и кандидатстване са в съответствие с условията за успешен прием в избраната от вас специалност и всички срокове са спазени. Нещо повече – помощта на екипа ни не се ограничава с потвърждаването на мястото ви в университета, тъй като ние сме насреща дори, когато вече заминете.